• Gökhan ÇOLAK

"ZİHNİ BAR - Nişantaşı"İstanbul bar kültürünün en eski temsilcilerinden biri olan "ZİHNİ BAR", her köşesi tarih kokan atmosferi ve çeşitli damak tatlarına hitap eden seçkin lezzetleriyle Nişantaşı’ndaki vazgeçilmez adreslerin başında yer almaktadır.


Zihni Bar’ın özel atmosferinde, caz ve popüler müziğin en seçkin isimlerinin canlı performanslarıyla keyifli bir gece geçirebilir, İstanbul gece hayatında yer etmiş bir efsanenin bir parçası olabilirsiniz.Dünya mutfaklarından özel seçenekleri ve titizlikle hazırlanmış yemekleri ve her biri ayrı ayrı lezzet durağı olan Bar menüsü’nde ki damak çatlatan lezzetleri Türk usulü özel sunumlarla tadabileceğiniz Zihni Bar, gelen misafirlerine eğlence kültürünü 100 yıldan fazla bir geçmişi olan bar tezgâhı ve ünlü snack’leri ile unutulmaz bir şölen sunmaktadır.Zihni Bar’ın isim babası Zihni Şardağ’ın, 1970’lerin ortasında galerici-antikacı olarak açtığı dükkanın kaderi; 1980’lerde, kapanan Park Otel’in o Atatürk’ün zamanından kalma ünlü Amerikan barının gelmesiyle bir anda değişir. o barı kullanmak istiyor ve akşam üzeri onu ziyarete gelen eşine dostuna içki ikram etmeye başlıyor. Ambians herkesin o kadar hoşuna gidiyor ki, insanlar kısa süre sonra birbirlerine “Zihni’nin orada buluşalım” diyerek o dükkanı bir buluşma ve sohbet yeri haline çeviriyorlar. Böylece barın adı “Zihni Bar” oluveriyor ve İstanbul, Zihni efsanesi ile tanışıyor.


Zihni Bar’ın şu anki mekanı ise Cumhuriyet’in ilk mimarlarından Vedad Tek’in kendisi için tasarladığı Nişantaşı’ndaki muhteşem binanın ilk katı. Vedad Tek, İstanbul'daki Defter-i Hakani Büyük Postane ile Haydarpaşa ve Moda Vapur İskeleleri gibi eserlerin yaratıcısı.

Zihni Şardağ, bu büyülü mekanda, tavandan zemine, mümkün olduğunca her şeyi, olduğu gibi korumaya özen göstermiş hatta bunun için katın restorasyanlarını kendi elleri ile yapmış.
59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

"ME CAFE"