• Gökhan ÇOLAK

Lezzet Diyarı: Trakya

En son güncellendiği tarih: 16 Oca 2018

Memleketimin her köşesinin harika lezzetleri bulunmaktadır. Avrupa’ya giriş kapımız olan Trakya Bölgesi de lezzet bakımından çok zengindir.

Senelerce Osmanlı’ya başkent olmuş Edirne’de hep sultanlara layık lezzetler var olmuştur. Kültürü, tarihi eserleri, Mimar Sinan’ın başyapıtı Selimiye Cami’sinin yanında, Edirne denince ilk akla gelen lezzet tabi ki enfes “ciğer tavadır.” Trakya’nın verimli topraklarında yetişen büyükbaş hayvanlardan elde edilen ciğerin tadının yerini başka hiç bir lezzet alamaz. Hele ciğer yerken yanında servis edilen kurutulmuş kızarmış biber ile yediniz mi değmeyin keyfinize.Edirne’nin bir diğer lezzeti ise “Badem ezmesidir.” Yörenin meşhur bademleri ile hazırlanan bu tatlı zamanında Osmanlı mutfağında da önemli bir yere sahip olmuştur.


Eğer Keşan’dan geçiyorsanız ve “satır et” yemiyorsanız çok büyük bir hata yapmış olursunuz. Satır eti kesinlikle köfte ile karıştırmamak lazım. Trakya’da yetişen kıvırcık koyunlardan yapılan bu lezzetin yanında bence gidecek en güzel lezzet, o yöreye ait olan manda yoğurdu dur. Bu kadar lezzetli ve kıvamında olan başka yoğurt yok bence. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz kesinlikle denemelisiniz.


Genellikle Gelibolu’da yapılan “peynir helvası” ise bölgenin en meşhur tatlılarındandır. Her ne kadar höşmerime benzetilse de peynir helvası çok farklı bir lezzettir. Yörede ki balık lokantalarında yemekten sonra en fazla tüketilen tatlıların başında yer almaktadır.

Trakya bölgesinin bir diğer baş tacı yemeği ise dillere destan lezzeti ile Tekirdağ köftesidir. Büyükbaş hayvanların etinden yapılan ve içine tuz, karabiber, kimyondan başka bir şey konulmayan bu lezzet hem Trakya bölgesinin hem Tekirdağ’ın adını duyurmuş ve markalaşmıştır.

Son bir tatlıdan daha bahsetmeden geçemeyeceğim. Tekirdağ’ın baklavası olarak adlandırılan bu lezzet Hayrabolu tatlısıdır. Ana malzemesi peynir olan bu tatlı diğer peynir tatlılarından daha farklıdır. Üstüne dökülen tahin ile servis edilen bu lezzet aklınızı başınızdan alabilir.Trakya denilince hep yemekten bahsetmek olmaz.


Şarköy’ün Mürefte beldesinde yetişen üzümlerle yapılan “Mürefte Şarabı” içimi ve damakta bıraktığı kıvamı ile çok beğenilmektedir. Mürefte’de yetişen üzümler Türkiye’nin şarap gereksinimin yaklaşık olarak  %25 – 30’luk kısmını karşılamaktadır. Bu güzel bölgemizde sadece en bilinenleri saymamıza rağmen daha yazmakla bitmeyen lezzetleri olduğunu belirtmek isterim.3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ABONELİK

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge