• Gökhan ÇOLAK

Lezzet Cenneti: Güneydoğu Anadolu

En son güncellendiği tarih: 16 Oca 2018


Güneydoğu Anadolu bölgemiz; çoğu medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarih kokar her sokağı, her yerde Mezopotamya’dan kalma eserler çeşitli kültürler biriktirmiştir. Bu kadar fazla medeniyete ev sahipliği yapan bir bölgede illa ki yemek kültürü de eşsiz ve lezzetlerle dolu olur.


Güneydoğu Anadolu bölgesi genelde düzlüklere sahip olduğu için ürün ekimine müsaittir. Genelde tahıl ürünleri yetiştirilmekte ve bunların başında ise mercimek gelmektedir. Ayrıca Diyarbakır’da da bilindiği üzere ülkemizin en güzel karpuzları yetiştirilmektedir.


Bence Güneydoğu yemekleri birbirine benzerdir, bunun sebebi ise baharatlı ve genellikle et yemekleri olmasından dolayıdır. Buna ilave olarak pilav çeşitleri de güzel ve lezzetlidir. Firik pilavı, meyhane pilavı, mercimekli pilav, ciğerli pilav ve bence en güzeli Siirt yöresine ait olan perde pilavı. Perde pilavı tam bir lezzet şölenidir. İçinde ki dolmalık fıstık, kuş üzümü, badem, baharatları ve tavuk etleri ile yapılan ve hamurun içinde pişirilen bu pilav için söylenecek söz yoktur bence. Siirt demişken aklıma gelen bir diğer lezzet ise kuzunun gerdanından yapılan ve kuyuda pişirilen Büryan Kebaptır.
Şanlıurfa; benim bildiğim çiğköftenin doğduğu yerdir. Rivayete göre Hz. İbrahim ceylan avlar ve gelir. Nemrut’un ateş yakmaya yarayacak tüm çalı çırpı, ağaçları toplamasından dolayı Hz. İbrahim’in eşi ateş yakacak bir şey bulamaz ve ceylan etini taşta öğütmeye başlar. Sonrasında bulgur, baharat, salça gibi malzemeleri etle yoğurur ve ortaya yüzyıllardır tükenen her yörenin kendi bildiği biçimde yaptığı çiğköfte meydana gelmiştir.

Güneydoğu Anadolu bölgesi lezzet bakımından o kadar zengin ve bol ki yazılarla anlatılamayacak kadar güzel ve lezzetliler.


Mardin’de ise en önemli yemek kaburga dolmasıdır. Bunun yanında mercimek köftesi ve irok denilen bizim bildiğimiz içli köfte önemli lezzetlerdir. Bu arada bir pilav sever olarak Mardin’in yöresel iç pilavı olan ve içinde kuzu kuşbaşı et ve badem olan Haşu’yu söylemeden geçemezdim.


Gaziantep ise tüm yemekleri ise Izgara, tava, haşlama, kavurma, tencere, fırın pişirme bakımından çok cömert olmuştur. Tabi ki en başta Antep kebabı ve ciğerden yapılan Cağırtlak (Çartlak) kebabı gelmektedir. Buna ilave olarak birbirinden lezzetli olan Küşleme kebabı, Alinazik kebabı, Tike kebabı, Soğan kebabı, Sarımsak kebabı, Simit kebabı ve daha pek çok kebap çeşidi mevcuttur. Hamur işi olarak ta herkesin sevdiği Lahmacun en başta gelmektedir. Ama öyle bir lezzet var ki hem çorba yerine geçen hem de doyurucu bir yemek olan Beyran çorbası’dır. İçinde pirinç, kuzu incik eti, sarımsak, pul biber ile hem vitamin deposu hem de harika bir lezzettir.Tatlılara gelecek olursak en önemlisi Baklava’dır. Fıstıklı baklavadan başka baklavada yoktur. Fıstıklı dolama, fıstıklı kadayıf, burma kadayıf, şıllık, zerde ise bu güzel bölgenin tatlılarının başında gelmektedir.Güneydoğu Anadolu Bölgemiz gastronomi bakımından en zengin bölgemiz sayılmakta ve lezzet turizmi gün geçtikçe artmaktadır. Eğer imkanınız varsa kesinlikle gitmelisiniz.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ABONELİK

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge