• Gökhan ÇOLAK

Kalbim Ege'de Kaldı...


Ege bölgesi; Türkiye’nin incisi olan bölgemizdir. Efeleri ile vatanperver oluşları ile lehçeleri ile sıcakkanlı oluşları ile farklıdır Ege’nin insanları. Ege bölgesinin güzelliğine, doğasına, yeşiline şarkılar, şiirler yazılmıştır. Bu kadar güzel bir bölge de kesinlikle güzel lezzetler, tatlarda mevcuttur.


Çanakkale’den Balıkesir’e, Balıkesir’den Manisa’ya kadar zeytin ağaçları ile bezeli olduğu için Kuzey Ege’de zeytincilik hep ön planda olmuştur. Zeytin bu kadar bol olunca illa ki zeytinyağlı yemekler ilk sıralarda yer almıştır.


Ege bölgesi otları ile de meşhur olduğu için kullanılan her çeşit otla zeytinyağlı lezzetler yapmışlardır. Zeytinyağlı kabak çiçeği, zeytinyağlı turp otu, zeytinyağlı labada salatası, zeytinyağlı deniz börülcesi bu lezzetlerin başında gelmektedir.

İller bazında Ege lezzetlerine baktığımızda çoğu yörede lezzetler aynı olsa da her yöre kendine ait lezzete sahip olmuştur.İzmir’de Ege bölgesinin incisidir. Kordon boyu, Pasaport’u, Karşıyaka’sı, Göztepe’si, Çeşme’si ile yaşayan bir canlı gibidir. İzmir denince ilk akla gelen lezzet hamur işi boyozdur. İzmir köfte, keşkek, fava, İzmir pilavı, arapsaçı, patates böreği, akıtma, gerdan kebabı, koruklu dana yahni, sardalya sarma, elbasan tava, sura, zerde, papaz yahnisi, kumru gibi lezzetlerin yanı sıra İzmir lokması ve damakta harika anlar yaşatan Gerdan tatlısı, efsane olan şambali tatlısı ve sakızlı muhallebi ile revani de başlıca tatılarıdır.Afyon’a gittiğimizde ilk yaptığımız Afyon sucuğu ve Afyon’a has kaymaklı lokumlarından yeriz ve alırız. Zürbiye, pideli kebap, duvaklı hindi Afyon yöresinin damak çatlatan et yemeklerindendir. Ayrıca musakka pırasa, musakka patlıcan böreği, mercimekli bükme, ağzı açık bohça böreği, haşhaşlı pideşepit yörenin diğer bilinen lezzetlerinin başında gelir.


İncirin başkenti olan Aydın’da harika incir tatlıları yaparlar. Hele birde dondurma yada kaymakla servis edilince yeme de yanında yat deriz. Aydın yöresine özgü en önemli yemekleri ise; zeytinyağlı börülce, sarmaşık ve kedirgen kavurma, etli nohut yahnisi, arap saçı, tandır kebap, yuvarlama, paşa böreği, kulak çorbası, çingene pilavı, pelvize’dir


Denizli denince aklımıza ne kadar horoz gelse de, Denizli’de de diğer Ege illeri gibi zeytinyağlı ve sebze yemeği kültürü ağırlıktadır. Taratorlu börülce, ebe gümeci, filiz salatası en bilinen zeytinyağlı ve salata çeşitlerinin başında gelmektedir. Kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi yöreye özgü patlıcan yemeklerindendir. İsmini ilk duyduğumda nasıl yani dediğim Denizli halkının yatmadan önce yediği Yat Geber Ekmeği de yörenin ilginç yemeklerindendir


Kütahya’da diğer ege illeri ile aynı lezzetleri bünyesinde barındırmaktadır. kabak dolması, mercimekli pilav, göveçli pilav, tavuk tiridi, pazı sarması, dolamber böreği, cum cum, şık şık, bükme, doldurma kabak tatlısı gibi lezzetler Kütahya’nın başlıca lezzetleridir.


Bodrum’a Muğla’ya giderken yol üstünde Manisa Kebabı yapan mekanları görürsünüz ve anlarsınız ki Manisa’ya gelmişsiniz. Manisa’nın en meşhur lezzeti tabi ki Manisa Kebabı’dır. Odun Köftesi, Simit Ekmeği, Ekmek Dolması, Börülce Tarator, Alaşehir Kapaması, Şevket-i Bostan, Mantar Tatlısı, Kula Güveci, Kabaklı Pide, Kula Şekerli Pidesi Manisa yöresine özgü yemeklerin başında gelmektedir.


Muğla tatil yöreleri ile meşhur olsa da harika lezzetleri vardır. Zeytinyağlı kabakçiçeği dolması, tavuklu çökerme, mantar dolması, cevizli biber dolması, adı da kendi gibi lezzetli olan yari yardan ayırmayan, lokumlu pilav, döş dolması, ve bence en güzel lezzet olan çökertme kebabı bu yöreye ait harika lezzetlerdir.23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör