• Gökhan ÇOLAK

Hey gidi KARADENİZ...


Türkiye öyle güzel bir ülkedir ki her yerinin ayrı bir havası, her bir tepesinin farklı bir güneşi, karı, yağmuru, mevsimi olduğu gibi her bir coğrafi bölgesinin farklı lezzetleri vardır.


Karadeniz denince benim aklıma ilk mıhlama gelir ama her şehrin farklı tatları lezzetleri vardır.  Bence mıhlamayı kardan dışarı çıkamadıkları zaman bulmuş atalarımız. Tereyağı, unu, peyniri karıştırıp mükemmel bir lezzet bulmuşlar, yanına da mısır unundan mısır ekmeği yapmışlar afiyetle yemişler. Trabzon’da ve başka Karadeniz şehirlerin de mıhlamaya kuymakda derler. Sebebi ise içine peynir yerine kaymak, süt veya yoğurt koymalarından dolayıdır.Tabi birde Karadeniz’in gözbebeği hamsi var. Hamsili pilav, hamsili ekmek, hamsi kuşu, hamsi ızgara, hamsi tava, hamsi buğulama, hamsi lakerda… Hamsi ile yapılacak lezzetler esasında yazmakla saymakla bitmez. Hamsi deyince aklıma gelen bir başka şey ise Hamsiköy sütlacı. Mis gibi süt kokar, yedikçe yiyesi gelir insanın hele birde üstüne Giresun fındığı da koyarsan söylenecek söz kalmaz bu lezzet şöleni için.


Karadenizli olduğum için çoğu lezzeti biliyorum. Babaannem, anneannemin hep yaptıkları bol şifalı, besleyici kara lahana ile yemekler yapılmaktadır. Yarmalı kara lahana dolma, kara lahana çorbası, kara lahana ezme gibi tatlar vardır.  Bunun yanında turşu kavurması da harika bir lezzettir.Karadeniz’in dağlarında yetişen hayvanların etlerinden yapılmış kavurma ve Rize Çayeli kuru fasulyesi, sarımsakla yoğurulması ile harika bir at almış olan Trabzon Akçaabat köfte insanın aklına kazınan damakları her zaman çatlatan lezzetler olmuşlardır.

Karadeniz’in batı tarafında adını Safranbolu’ya vermiş olan meşhur bitki safran, Sonrasında Bolu ve Düzce civarlarında patates ve bal kabağı gibi ürünleri olmasından dolayı harika lezzetler var olmaktadır.


Kastamonu gibi güzel Karadeniz şehrinde ise sarımsak öncelikli tat olsa da Kastamonu’ya özel Kastamonu döneri ve kuyu tandırı bir harikadır.


Samsun harika bir liman şehrinin olmasının yanında tereyağı, peyniri ve kavurması ile mükemmel pideleri adını altın harflerle lezzet duvarına yazdırmış bunun yanında Samsun’a özgü “Nokul” denilen cevizli-üzümlü, patatesli ve ıspanaklı çeşitleriyle açma böreğe benzeyen bir hamur işi ile harika bir tat oluşturmaktadır.


Tokat’ta Tokat kebabı, Giresun’da lezzetli mi lezzetli has Görele pidesi ve süt kokan, ağızda sadece süt tadı bırakan Giresun dondurması diğer tatlardandır.


Herkesin bildiği Laz böreği ve herkesin adını bile yeni duyduğu pepeçura” geleneksel Karadeniz tatlılarıdır. Pepeçura siyah kokulu üzüm ve mısır unu ile yapılan mayhoş bir tada sahip tatlıdır.


Ne kadar şehir şehir ayırsak ta bunlar Karadeniz bütün şehirlerinde yapılmakta ve severek mutlu mesut yenilmektedir.


Karadeniz’in doğası, insanı, yeşili ne kadar güzelse, lezzetleri de bir o kadar lezzetli ve muhteşemdir.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ABONELİK

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge