• Gökhan ÇOLAK

Dolu Dolu Anadolu "İç Anadolu"

En son güncellendiği tarih: 24 Oca 2018

Güneşin farklı doğduğu bölgedir İç Anadolu. Topraklarında birçok devlet kurulmuş nice savaşlar yaşamıştır. Geniş ovaları, Kızılırmak nehri beslemiş tüm yurdu. Mevlana, Yunus Emre, Aşık Veysel, Hacı Bektaşi Veli hikayeleri yayılmış bu topraklardan tüm dünyaya. Başkentimiz Ankara’yı içine alan doğal güzellikleri ile turizme açılan birçok şehri kapsayan bölgemizdir. Bu kadar medeniyetin, güzel şehirlerin olduğu bölgede yöresel lezzetler de tabi ki oldukça fazlıdır.


İlk olarak ülkemizin başkenti Ankara ile başlamak daha güzel olur. Ankara denince akla gelen ilk lezzet Ankara Tavadır. Kuzu etleri, arpa şehriye pilavı ile hazırlanıp servis edilen bu yemek özel günlerin yemeği olarak sunulmaya başlanmış. Yanında ikram edilen cacık ve hoşafla harika bir uyum içinde olan lezzet tam damak çatlatan cinstendir.


Bana göre İç Anadolu Bölgesinin lezzet başkenti Konya’dır. Konya her lezzet düşkünün listesinde ilk sıralarda yer alan Etli Ekmek’in ev sahibidir. Konya’da etli ekmek yanında Fırın kebabı başta olmak üzere Düğün Pilavı, Nohutlu Yahni, Toyga Çorbası, Kıkırdak Çorbası gibi lezzetler bulunmaktadır. Konya ayrıca Mevlana Hazretlerinin türbesine de ev sahipliği yapmaktadır. Konya’ya giden her ziyaretçi kesinlikle Konya’ya has Mevlana Şekeri almadan şehirden ayrılmaz.İç Anadolu’da ki bir diğer lezzet şehri ise pastırması ile meşhur Kayseri’dir. Kayseri’nin en büyük lezzeti Mantı o kadar güzel ve doyurucudur ki gerçek Kayseri mantısının yerini hiçbir mantı alamaz. Kayseri de mantılar yapılış ve şekil itibari ile de farklı isimlerde yapılmaktadır. Tepsi mantısı, Piravu mantısı bunlara örnektir. Bunların yanında Kirtimburt ve Pehli denen et yemekleri, Pastırmalı börek, Pastırmalı pide, Yoğurtlama ve Yağlama denen kalori düzeyi çok yüksek ama bir o kadar da lezzetli hamur işi yemekleri mevcuttur.Kayseri’ye yakın olan Nevşehir’de ise Testi Kebabı üstüne lezzet yoktur. Parça etler, sebzeler ile testinin içinde taş fırınlarda yapılır ve genellikle yanında pirinç pilavı ile ikram edilen çok lezzetli bir yemektir.

Sivas’ta ise o bölgede yetişen oranın otu, kekiği ile beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etleri ile yapılması zorunlu sadece tuz ile harmanlanarak hazırlanan bir lezzet olan Sivas köftesi harika bir lezzettir. Ayrıca bunun yanında cevizli olarak yapılan Gazete Baklavası hem yoğunluğu hem de şerbetinin hafifliği bakımından harika bir lezzettir.


Türkiye’nin ilk milli parkı, Çamlığa sahip küçük ilimiz Yozgat’ ta da birbirinden harika lezzetlere sahiptir. Mayalı bazlama, Desti kebabı, Madımak, Tandır kebabı, Parmak çörek, Ara başı, Pezzik cacığı, İncir uyutması, Çılbır ve Çiğdem pilavı bunlardan sadece bazılarıdır.


Ülkemizin bence en güzel ve en genç nüfusa sahip olan, ortasından geçen Porsuk nehri ile Avrupai bir havası olan Eskişehir’in en bilinen lezzeti ise herkesin bildiği gibi Çiğ Börektir. Çiğ böreğin yanında da bence başka bir lezzete gerek yok.


Kırşehirlilerin un, tereyağı ve bal ile hazırladıkları Höşmerim sıcak servis edilen bir tatlı türüdür. İstenildiği takdirde üzerine ceviz de serpilebilir. Beypazarı’nda yapılan höşmerimin üzerine ise şerbet ya da şeker dökülerek servis ediliyor.


Bu güzel coğrafya daha sayamadığımız pek çok şehre ve lezzete ev sahipliği yapmasına rağmen anlatamadıklarımız için biraz daha gezip yememiz lazım bence.
32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ABONELİK

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge