• Gökhan ÇOLAK

Deniz - Kum - Güneş ve Enfes Lezzetler: Akdeniz

En son güncellendiği tarih: 16 Oca 2018

Akdeniz Bölgesi; Deniz – kum – güneş denince aklımıza ilk gelen bölgelerinden biri olmuştur. Yerli ve yabancı insanları ile dört mevsimi bir arada yaşayan bölgemizdir. Kışın ortasında Antalya’da Kaş’ta denize girilirken Toros dağlarında kayak yapılan güzel bölgemizdir Akdeniz. Ayrıca lezzet bakımından en güzel şehirlerin başlıca olanları Adana, Kahramanmaraş, Hatay bu bölgemizdedir.Adana sıcağı ve acısı ile öyle güzel lezzetler sunar ki bize, biz Adana’da yaşamayanlar olarak lezzetleri yerinde yemeye hep özenmişizdir. Tabi ki en önemlisi 1 yaşından büyük koyunların etleri baharatlarla hazırlanıp karşımıza çıkan enfes lezzet “Adana Kebap”’tır.

Bunun yanında Adana’da harika çorbalar da mevcut. Düğün çorbası, Yüksük çorbası, Analı kızlı çorba, Namaz (Kamhi) çorbası, Dul avrat çorbası ilk aklıma gelenler oldu. Aslında isimleri de o kadar güzel ki unutmak çok zor oluyor.


Adana’da et çeşidi olarak sadece kebap yok bunun yanında Adana’ya özgü lahmacunu ve diğer içli köfteler gibi kızartmak yerine haşlanarak hazırlanan içli köftesi de çok meşhurdur. Bunlara ilave olarak Fellah köftesi, her kuzudan ortalama 150 – 200 gr kadar çıkan adı kazbaşı denilen bölgeden yapılan ve en iyi mangal olarak sunulan “Kazbaşı” ve kaz etinden yapılan “Kedibatmaz” en güzel lezzetlerdendir. Unutmadan Adana’ya özgü sakatattan yapılan şekli garip olan “Şırdan”ı atlarsak olmazdı.

Adana, tatlı olarak hem yerli halkına hem de şehre gelen misafirlere çok cömert davranmış olup, adı çok şirin olan “Bici Bici”, kat kat sarılan hamura ile “Karakuş”, baklavayı bile kıskandıran “Sarı burma”, kar ve pekmezle yapılan “Karsambaç” ve güzeller güzeli “Taş kadayıf”ı ile lezzet şöleni hazırlamıştır.Hatay mutfağı bulunduğu konumdan dolayı çevresinde ki illerden en çok etkileşime geçmiş olan mutfaktır. Görseniz içli köfte dersiniz ama Hatay usulü yapılınca adı “Oruk” olan harika lezzet bunlardan birine örnektir. Hatay yapılan en güzel lezzet Arap mutfağından esinlenilmiş “Kağıt kebabıdır.” Hatay malum sıcak ama bu sıcağa alışkın ve ağızları yana yana yedikleri “İskenderun Döneri” İskenderunluların, Hataylıların ve gidip yiyen en sevdiği lezzettir.Hatay meze bakımından da gayet zengin. Tüm sofraların değişmeyen tadı “Humus”, kalan ekmeklerden yapılan ama meze sofrasında olmazsa olmaz “Muhammara”, gene bir Arap mutfağından olan “Mütebbel”, bunların yanında “Hettüş salatası”, “Zahter salatası” ve lezzetli mi lezzetli “Hatay usulü Biberli ekmek” bunlardan bazılarıdır. Hatay’da ki bu kadar lezzetinin üstüne yenilecek en güzel ve kelimelerle yazılıp tarif edilemeyen tatlı “Künefe”dir.


Mersin şehir olarak Hatay’a Adana’ya yakınlığından dolayı lezzetler hemen hemen aynıdır. Fakat iki ayrı lezzeti var ki dillere destandır. Bunlardan biri dünya markası olmuş “Tantuni” diğeri de hem lezzetli hem de besleyici bir tatlı olan “Cezerye”dir.


Türkiye’nin en kahraman şehri Kahramanmaraş’ta da birbirinden güzel lezzetler mevcuttur. “Acem pilavı”, “Maraş tarhanası”, “Un sucuğu”, “Kallili köfte”, “Maraş köfte” bunlardan en önemlilerindendir. Ama Kahramanmaraş denilince ilk aklımıza gelen enfes lezzeti ile adı dünyaya nam salmış “Maraş dondurması”dır.


Akdeniz bölgesinin incisini sona sakladım. Antalya; her sokağında hatta yol kenarlarında bile yetişen portakal kokan güzel şehir bize turunçgillerin yanında pilavlar, çorbalar, salatalar, tatlılar sunmaktadırlar.


Adı gibi kendi de güzel olan dereotlu, nohutlu, maydanozlu “Gökçesu pilavı”, hem kahvaltı da hem diğer öğünlerde de tüketilen kreple yapılan içine istediğinizi koyduğunuz “Alanya bohçası”, düğün çorbasının benzeri olan “Hülüklü çorbası” , Toros’un dağlarından gelen besleyici lezzet olan “Toros salatası”, tahin ile yapılan “Antalya piyazı”, tel kadayıf yerine yassı kadayıf ile yapılan “Arap tatlısı”, Finike’de yapılan “Finike usulü muz tatlısı” bunların en bilinenleridir.


Antalya’da benim bildiğim ve bence en güzelleri olan iki et yemeği ön plana çıkmaktadır. Bunlardan biri kaburga dolması olmasına rağmen yoğurtlu sosu ile adı değişen “Laba dolması” ve diğeri Akdeniz esintisi taşıyan “Enginarlı Girit kebabı”enfes lezzetlerdendir.

Akdeniz bölgesi için ne kadar tercihiniz Antalya ve çevresi olsa da bu güzel lezzetler için tüm Akdeniz bölgesini gezmeniz en iyisi olacaktır.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ABONELİK

  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge